Güncel

 

 

Ağrı Halkı, 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününü İlk Kez Ali Seyyar’la Kutladı

07 Aralık 2012

 

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü etkinlikleri çerçevesinde 7 Aralık 2012 tarihinde bir konferans gerçekleştirildi. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Nezahat Çeçen Konferans salonunda gerçekleşen programa konuşmacı olarak Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyal Siyaset ve Özürlü Uzmanı Prof. Dr. Ali SEYYAR katıldı. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü Engelli Bakımı ve Rehabilitasyonu Programının organize ettiği programda konuşan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali SEYYAR; ülkemizde aktif istihdam politikalarının ilk etapta sadece sağlam insanlar düşünülerek hazırlandığını ve işgücü niteliği taşıyan özürlülerin ihmal edildiğini söyledi. ‘’Emek piyasasına giremeyen, alın teriyle ekmek parası kazanamayan engelliler büyük problem yaşıyorlar. Hem sosyal alanda hem de emek piyasasına girmeleri noktasında önlerinde engeller var” diyen Prof. Dr. Ali SEYYAR; “elliden fazla işçi çalıştıran işyerlerinin % 3 oranında engelli çalışma zorunluluklarının olduğunu ve uyulmaması durumunda maddi para cezalarının uygulandığını kaydetti. ‘’Para cezalarının olmaması durumunda kimsenin engellileri istihdam etmeyeceğini de vurgulayan Prof. Dr. Ali SEYYAR, ülkemizde engellilere yönelik pozitif ayrımcılığın 2010 yılından itibaren anayasal güvence altına alındığı, ancak Avrupa’nın bunu 30 yıldır yaptığını söyledi. Onlarca engelli ve özürlü Sahabenin de varlığından bahseden Prof. Dr. Ali SEYYAR, ‘’Peygamberimiz, Yemen’e engelli, topal bir vali göndermiştir, ancak sosyal devlet olarak ülkemizde engelli ne bir vali, ne bir vali yardımcısı, ne de bir kaymakam var” dedi.

Programda konuşan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Talat YANIK; “Üniversitemizde uzun çalışmalar sonucunda, Engelli bakımı ve Rehabilitasyonu noktasında önemli bir açığı kapatabilecek bir program açabildik. IC Vakfı da bu konuya her zaman özen göstermiştir. Üniversite olarak Engellilere yönelik her türlü faaliyeti destekliyoruz. Sivil Toplum Kuruluşlarının, Valiliğin ve Belediyenin bu alandaki tüm projelerini maddi manevi destekliyoruz’’ dedi. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü Engelli Bakımı ve Rehabilitasyonu Programı Öğretim Görevlisi Mustafa ÖZTÜRK, “Ülkemizde engelli gerçeğine dair istatistiki bilgiler vererek, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyonu Programı’nın Üniversitede açılmasında desteklerini gördüğü Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali SEYYAR’a teşekkür etti. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Talat YANIK, Prof. Dr. Mehmet BİBER, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali SEYYAR ve Vali Yardımcısı Ercan ATEŞ’in katıldıkları konferans, plaket takdimleriyle sona erdi.

 

Ağrı Üniversitesi, Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Eğitim Programı Öğretim Görevlisi Mustafa Öztürk, Prof. Dr. Ali Seyyar’ı Ağrı’ya davet ederek Ağrı’da ilk kez Özürlüler Gününün kutlanmasına vesile olmuştur.

 

Prof. Dr. Ali Seyyar, Anadolu Ajansına bir Röportaj verdi ve Türkiye’de Bakım Sigortası Sisteminin Gerekliliğini anlattı.

 

Prof. Dr. Ali Seyyar, Anadolu Ajansına Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla geleceğin özürlü dostu sosyal politikaların genel çerçevesini anlattı.

 

Prof. Dr. Ali Seyyar, Ağrı’lı katılımcılara kitaplarını imzaladı.

 

Prof. Dr. Ali Seyyar, Ağrı Vali Yardımcısı Ercan ATEŞ’e “YILDIZLAR ENGEL TANIMAZ” kitabını imzaladı.

 

Ağrı İli Vali Yardımcısı Ercan ATEŞ, Prof. DR. Ali Seyyar’a günün anısına bir plaket takdim etti.

 

Prof. Dr. Ali Seyyar: “Engelleri ortadan kaldırmak adına Pozitif Ayrımcılık ilkesini sosyal tarihte ilk kez uygulayan Hz. Muhammed Mustafa (sav) olmuştur”.

 

Prof. Dr. Ali Seyyar: “Hz. Muhammed Mustafa (sav), özürlü dostu aktif istihdam politikalarını bedensel özürlü sahabeleri için uygulamıştır”.

 

Prof. Dr. Ali Seyyar, 15. evlilik yıldönümünü eşiyle birlikte Ağrı Üniversitesinde kutladı.

 

Prof. Dr. Ali Seyyar, Ağrı programından sonra eşi ve kızı Zeynep Dilara ile birlikte Nahçıvan’a gitti.