Güncel

 

 

Sonpeygamber.info Web Portalı'nda Ali Seyyar İle "Sahabenin Varlıkla İmtihanı" Üzerine Bir Söyleşi

11 Şubat 2014

Meridyen Derneği tarafından "Önyargısız İslam" sloganıyla yola çıkılarak kurulan Sonpeygamber.info Web Portalı'nda Prof. Dr. Ali Seyyar, zengin sahabilerin günümüze bakan yönüyle bir röportaj yaptı.

19 Nisan 2007 tarihinde internet yayıncılığa başlayan Sonpeygamber.info Web portalı kurulduğu günden bu yana uluslararası bir perspektifle hareket etmeye özen gösteren Türkiye’nin en önemli ve en güvenilir dinî sitesidir. Sonpeygamber.info Web Portalı, şu an Türkçe'nin yanında İngilizce, Almanca ve Rusça olmak üzere toplam 4 dilde yayın çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca dünya çapında yaygın olarak konuşulan İspanyolca, Fransızca, Çince vb. dillerde de yayın yapmak üzere Sonpeygamber.info mutfağında yeni projeler hazırlanmaktadır.

Hz. Peygamber'in tüm yönleriyle bilimsel veriler ışığında ve yeni bir dille tüm dünyaya tanıtılması amaçlanarak kurulan web portalının gerek içeriği gerekse de tasarımı büyük bir özenle hazırlandı. Alanlarında birer otorite kabul edilen akademisyenlerin danışmanlığında hazırlanan site, birçok yönüyle ilkörnek olarak internet yayıncılığı dünyasındaki yerini aldı.

Prof. Dr. Ali Seyyar’ı konuk eden Sonpeygamber.info Web Portalı, Zengin Sahabiler kitabının perde arkasını irdeledi ve böyle bir çalışmanın niçin gerekli olduğunu yazara sordu. Ali Seyyar, “Sizi böyle bir çalışmaya iten faktörler nelerdir?” sorusuna ise şöyle cevap verdi:

“Hangi alanda olursa olsun ilmî kaynakların başında Kur’ân ve Sünnet olmadığı sürece bütün bilimsel çalışmalar eksik kalır. Ne insan ruhunu tatmin eder, ne de topluma ciddi bir katkı sağlar. Kur’ân ve Sünneti en iyi anlayanların başında Peygamberimizin izinden hiç ayrılmamış olan sahabiler gelir. Onun için onların sosyal hayatlarının her karesi bizim için çok değerlidir. Onların hayatlarını gün ışığına çıkartabilirsek, Sünnet’in de Kur’ân’ın da mesajlarını daha iyi anlayabiliriz. Günümüzün sosyo-ekonomik ve ahlâkî sorunlarının çözümüne ışık tutmak istiyorsak, sahabe hayatına mutlaka müracaat etmeliyiz. Zenginlik ve yoksulluk gibi dünyaya ait gibi görünen sosyal olguların gerçek mahiyetini onların bu iki olgu karşısında sergiledikleri tutum ve davranışlarından rahatlıkla öğrenebiliriz. Benim yaptığım da aslından bundan ibarettir.”

Söyleşinin bütününü okumak istiyorsanız, tıklayınız:

http://www.sonpeygamber.info/sahabenin-varlikla-imtihani-uzerine-bir-soylesi