Güncel

 

 

Prof. Dr. Ali Seyyar, ESAM’ın Konuğu Oldu:
Sosyal Bakım Sigortası Ne Zaman Tesis edilecek?

12 Mayıs 2010

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin (ESAM) Çarşamba Konferanslarına katılan sosyal siyaset ve sosyal güvenlik uzmanı Prof. Dr. Ali Seyyar, bakıma muhtaç yaşlı, özürlü ve kronik hastalara yönelik ayrı bir sosyal sigortanın ihdas edilmesi gerektiğini söyledi. Bütün Avrupa ülkelerinin sosyal sigortalar sisteminde bakım sigortasının kurulduğunu ifade eden Seyyar, bu yönüyle Türk sosyal güvenlik sisteminin yetersiz olduğunun altını çizdi.


Foto: Prof. Dr. Ali Seyyar ilk kez ESAM'da akademik bir konuşma yaptı.

Bakım sigortası çerçevesinde bakıma muhtaç vatandaşların bakım güvencesinin garanti altına alınabileceği ve dolayısıyla kurumda ve evde nitelikli tıbbî, sosyal ve manevî bakım hizmetlerinin verilebileceğini söyleyen Ali Seyyar, “kimse bakıma muhtaçlığından dolayı ayrımcılığa tâbi tutulmamalı ve yalnızlığa itilmemelidir. Sosyal devlet, bakıma muhtaçların bütün insanî temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir sosyal bakım modeli geliştirmelidir. Bu bağlamda Devlet Denetleme Kurulu’nun 2009 tarihinde yayınladığı Özürlüler Raporu’nda manevî bakım modelinin de önemine vurgu yapmıştır. Türkiye’de manevî bakım modelinin muhatabı kimdir? Hangi kurum veya kuruluş bu anlamda bir model geliştirecek? Ne zaman bakım sigortası oluşturulacak?” biçiminde hükümete ve ilgili mercilere anlamlı sorular yöneltti.


Foto: Prof. Dr. Ali Seyyar'ı çok sayıda bürokrat, siyasetçi, STK temsilcisi ve öğrenci dinledi.

Ali Seyyar, konferans sonunda özellikle özürlüler politikası ile ilgili sorulara aydınlatıcı cevaplar verdi ve ESAM Başkanı Recai Kutan’a MANEVÎ BAKIM kitabını hediye etti.


Foto: Prof. Dr. Ali Seyyar ESAM Başkanı Recai Kutan ile sohbet ederken

 

Basından: Milli Gazete; 14 Mayıs 2010:

http://www.milligazete.com.tr/haber/turkiye-ye-manevi-bakim-gerekli-163098.htm