Güncel

 

 

Sosyal Ar-Ge Onursal Başkanı Ali Seyyar, Batman Halkına Bir Konferans Verdi

14 Temmuz 2012

 

“Asr-ı Sadette Özürlü Hakları” konferansına Batman Vali Yardımcısı Soner Karataşoğlu, Batman İl Müftüsü Hasan Çağlar, BATSO Başkanı Osman Nasıroğlu, Batman Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı A.Hakim İçer, Batman Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Fatma Zehra Atay, Batman Ortopedik Engelliler Derneği Başkan yardımcısı Yahya Koyun, Dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Foto: Ali Seyyar’ın konferans duyurusu Batman’da billboardlarda duyuruldu.

Foto: Ali Seyyar’ın konferansı Batman sokaklarında afişlerle tanıtıldı.

Konferansta ilk olarak Batman Ortopedik Engelliler Derneği Genel Başkan yardımcısı Yahya Koyun söz aldı. Dernek olarak yaptıkları çalışmaları ve projeleri anlatan Koyun, "Asrı Saadette Özürlü Hakları" konferansı için Batman'a davet ettikleri, alanında uzman Prof. Dr. Ali Seyyar'a sözü vermek istediğini belirterek, katılımlarından dolayı hazır bulunanlara teşekkür etti.

Batman Ortopedik Engelliler Derneği tarafından Yeni Kültür Merkezi'nde düzenlenen “Asr-ı Saadet'te Özürlü Hakları” konferansında konuşan Seyyar, engelli bireylerin toplumsal yaşama katılmalarını sağlamanın sosyal sorumluluk olduğunu söyledi.

İlk Kez Kuran Ayetleriyle Tescil Edildi

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Seyyar, "Her insan sosyal olmayı ister ve kendi kendine yetebilmeyi umut eder. Çocuklarınızın engelli öğrencilerle birlikte yaşaması onların sadece entelektüel zekâlarını değil aynı zamanda duygusal yönlerini de geliştirir" dedi.

Anayasal çizgide benimsenen pozitif ayrımcılığın engelli vatandaşların topluma kazandırılması açısından önemine değinen Seyyar, "Pozitif ayrımcılık ilk kez Kuran ayetleriyle tescil edildi. Son zamanlarda ülkemizde de benimsendi. Sosyal devlet anlamında gelişmeler devam ediyor. Duyarlılığın sürekli hızlandırılması gerekiyor. Sadece kanuni çerçevede hakkaniyet ölçüsüyle belirlemek yeterli değildir. İşverenlerin, üniversitelerin, ailelerin ve diğer vatandaşlarımızın duyarlılığı da önemlidir" diye konuştu.

Cennet Vacip Olur

Peygamberimizin daha peygamber olmadan sosyal bir insan olduğunu ispat etmiş olduğuna değinen Seyyar, "Toplumun en gariban insanlarına en fazla hizmet eden insan Cenabı Hakkın da en sevgili kulları arasına girme şerefine nail oluyor. Peygamberimiz bakıma muhtaç kimselerin sorumluğu bize aittir demiştir. Peygamberimiz bin 400 yıl önce Kuran'dan ilham alarak pozitif ayrımcılık ilkesini engelli olmasınlar diye dezavantaj dediğimiz bütün özürlü gruplar için getirmiş" şeklinde konuştu.

Seyyar, Asr-ı Saadet'teki engelli sahabelerin yaşantısından örnekler verdi. Hazreti Muhammed'in (s.a.v), engelli sahabeleri toplumla sürekli olarak diyalog halinde ve iç içe olabilmeleri için, değişik alanlarda istihdam ettiğine dikkat çeken Seyyar, "Böylece onların aktif ve etkin olabilmelerinin zeminini oluşturmuştur. Özürlülüğün, hem Allah'a kul olmaya, hem de toplum hayatına tam olarak katılmaya bir engel olmadığını Allah'ın Resulü (s.a.v) böylece göstermiştir. Günümüzdeki engellilerin önündeki engelleri aşabilmeleri için desteklenmesi gerekli ve Hz. Muhammed'in (s.a.v) 'Kim bir engelliye 40 adım refakatçilik ederse o kişiye cennet vacip olur" diye kaydetti.

Konferans öncesi basın mensuplarına verilen kahvaltılı bir toplantıda Özürlüler Kanununun 7. yılında ulaştığı nokta üzerinde bir değerlendirmede bulunan Ali Seyyar, şu anda 350 binin üzerinde bakıma muhtaç özürlü ferde devletin asgari ücret üzerinden bakım ödeneği verdiğini ancak evde sosyal bakım destek hizmetinin yetersiz olduğunu ifade etti.

Batman Ortopedik Engelliler Derneği, konferans için Batman`a gelen Prof. Dr. Ali Seyyar`ın katılımıyla Villa Park`ta basın toplantısı düzenledi. Villa Park`ta saat: 10.00`da yapılan basın toplantısına yerel ve ulusal basının temsilcileri katıldı.

Batman Ortopedik Engelliler Derneği yöneticilerinin de katıldığı basın toplantısında ilk olarak Batman Ortopedik Engelliler Derneği Genel Başkanı Fatma Zehra Atay söz aldı. Dernek olarak yaptıkları çalışmaları ve projeleri anlatan Atay, "Asrı Saadette Özürlü Hakları" konferansı için Batman`a davet ettikleri, alanında uzman Prof. Dr. Ali Seyyar`a sözü vermek istediğini belirterek, katılımlarından dolayı basın mensuplarına teşekkür etti.

Foto: Ali Seyyar, Batman Ortopedik Engelliler Derneği Başkan Yardımcısı Yahya Koyun ile birlikte dernek binasının önünde.

Prof. Dr. Ali Seyyar, özürlüler dünyasının zannedildiği kadar dar ve monoton bir alan olmadığını kendi içinde işitme engelliler, görme engelliler, ortopedik engelliler, zihinsel engelliler ve akıl ve ruh hastalıkları gibi ileri derecede özürlülüklerinden dolayı, birden fazla özürlülüklerinden dolayı ve yaşlılığa bağlı bakıma muhtaç olabileceği ve bunların kendi aralarında örgütlenemediklerini belirterek, sosyal devlet olarak bunları da koruma kapsamı altına almasını söylediklerini ifade etti.

2005 tarihli özürlüler kanununda ilk kez diğer özürlü grupların yanında yeni bir özürlü grubu olarak bakıma muhtaç özürlüleri keşfettiklerini ve bunları sosyal yardım kapsamına aldıklarını dile getiren Prof. Dr. Ali Seyyar, "Şuanda Türkiye`de 350 binin üzerinde yoksul olmak şartıyla ileri derecede özürlülüğünden dolayı bakıma muhtaç özürlüye her ay asgari ücret üzerinden bakım ödeneği verilmektedir. Bu güzel bir gelişmedir ancak yetersizdir. Yetersiz olmanın sebebi, bakıcı aile fertlerinin nasıl bakım yapacaklarını bilmedikleri yönünden halen stres altında olmasıdır" şeklinde konuştu.

 

Kaynaklar:

http://www.ilkehaberajansi.com.tr/haber/batmanda-asr-i-saadette-ozurlu-haklari-konferansi.html

http://www.medya73.com/batmanda-asr-i-saadette-ozurlu-haklari-konferansi-haberi-993380.html

http://www.batmangazetesi.com/haberler_ic-13-4179-ASRI_SAADET%E2%80%99TE_O.html

http://www.batmanpostasigazetesi.com/haber/asr-i-saadette-ozurlu-haklari-konferansi-36355.htm

http://www.dogruhaber.com.tr/Haber/Engelsiz-Dunyayi-Ortaya-Cikarmak-Kur-an-ve-Sunnetin-Emridir-41469.html