Güncel

 

 

Ali Seyyar, 81 İl'in Dernekler Müdürlerine Sosyal Sorumluluk Dersi Verdi

18 Haziran 2012

 

Bolu-Karacasu Gazelle Otel'de düzenlenen seminere İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu, Vali İbrahim Özçimen, İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanı Mustafa Yardımcı, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yıldız, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar ve 81 İl'in Dernekler Müdürleri katıldı.

İlk olarak konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu hakkında katılımcılara bilgiler vererek, seminerin Bolu'da düzenlendiğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, düzenlenen seminerin verimli olmasını diledi.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanı Mustafa Yardımcı ise konuşmasında Dernekler Dairesi Başkanlığı'nın kuruluşu, çalışmaları, faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgiler vererek, "Tüm İllere yönelik başlatılan rehberlik toplantılarını 20 ilde 10 bini aşkın dernek temsilcisi ile düzenledik. Bu toplantımızı da Bolu'da gerçekleştiriyoruz. Toplantımızın amacına ulaşması dileklerimle başarılar dilerim" dedi.

Foto 1: Dernekler Daire Başkanlığı tarafından 81 İl'in Dernekler Müdürlerine yönelik 4 günlük eğitim semineri Bolu 'da tamamlandı.

Sivil toplum kuruluşlarının önemine değinen Vali İbrahim Özçimen de konuşmasında "Günümüzde toplumun ihtiyaçlarının karşılanması sadece devletin görevi olmaktan çıkmıştır. Çeşitli konularda duyarlı bireyler bir araya gelerek eğitim, sağlık, çevre, kültür, insan hakları, bilim ve teknoloji gibi toplumun temel ihtiyaçlarının karşılanması ve çeşitli sorunlarına çözüm bulabilmek amacıyla sivil toplum örgütleri kurmaktadırlar. Sivil toplum kuruluşları toplumun birlik, beraberliği ve yardımlaşmasında önemli rol oynamaktadırlar. Toplumun farklı kesimleri yardım etme, yardım alma amacıyla bir araya gelerek birlik ve beraberlik örneği sergilerler. Sivil toplum örgütlerinin en önemli özelliği hizmetin para karşılığında değil de gönüllü olarak yapılmasıdır. Sivil toplum kuruluşları dernek, vakıf, sendika, birlik, oda gibi isimler altında faaliyet gösterirler" dedi.

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu ise yaptığı konuşmasında, "Bolu'ya gelmekten ve burada sizinle birlikte olmaktan, size hitap etmekten çok memnun ve çok mutluyum. Dernekler üzerinden para kazanılan bir müessese değildir. Derneklerin bir kazanç kapısı olmaktan çıkarılmasında siz müdürlerimizin büyük payı var. Derneklerin kazanç kapısı olmasında işlerinin yoğunluğundan dolayı Vali'nin haberi olmayabilir. Bunları sizler takip edecek ve ortaya çıkaracaksınız. Hiçbir şikayetin İçişleri Bakanlığı'na ulaşmaması için sizlere daha fazla görevler düşüyor. Teşekkür ediyor hepinize başarılar diliyorum" dedi.

Foto 2: Ali Seyyar’ın konuşmasını Bolu Valisi İbrahim Özçimen ve Müşteşar Seyfullah Hacımüftüoğlu’nun yanında 81 ilin Dernekler müdürü dikkatli bir şekilde dinledi.

Konuşmaların ardından kürsüye çıkan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Seyyar, katılımcılara Sosyal Sorumluluk ve Sivil Toplum Örgütleri konusunda yaklaşık bir saatlik bir konferans verdi. Sunumunda Ali Seyyar, sosyal sorumluluk alanlarının çok geniş ve kapsamlı olduğunun altını çizerek şu tespitlerde bulundu: “Sosyal sorumluluk bilincinin ilk önce Sosyal Devleti temsil eden yöneticilerde olması gerekmektedir. Sosyal sorumluluk duygusuna sahip olmayan yöneticiler yönettikleri halkından sosyal sorumlu olmalarını talep etmeleri bir tezat teşkil eder. Onun için ilk önce yönetim kadrolarına gelen bürokrat kesim sosyal sorumluluğa bağlı sosyal siyaset dersi alması gerekir ki toplumun sosyo-ekonomik sorunlarına sosyal politikalar üretebilsin. Sivil toplum örgütleri de kamusal alanın dışında toplumsal dayanışma çerçevesinde sosyal devlete destek olabilecek nitelikte sosyal politika aktörü olarak aktif rol üstlenebilir. Yeter ki sivil toplum gerek eğitim-bilinçlendirme hizmetleri gerekse yeni demokratik haklar verilerek cesaretlendirilsin. Katılımcı demokrasinin bir gereği olarak sivil toplum örgütleriyle birlikte karar alma modelleri geliştirilmelidir”. Konuşmanın sonunda Bolu Valisi İbrahim Özçimen ile Müsteşar Seyfullah Hacımüftüoğlu, Prof. Dr. Ali Seyyar’a bir şükran plaketi takdim ettiler.

Foto 3: İl dernek müdürleri katılımcı misafirlerle birlikte bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Haber Kaynağı:

http://www.sondakika.com/haber/haber-81-il-in-dernekler-mudurleri-bolu-da-3719588

http://www.haberler.com/81-il-in-dernekler-mudurleri-bolu-da-3719588-haberi