Güncel

 

 

Ağrı’da “Özürlüler İçin Manevi Sosyal Hizmet” Konferansı Düzenlendi

29 Mayıs 2012

 

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Bilinçli Gençler Topluluğu’nun davetlisi olarak Ağrı’da bir konferans veren Sosyal Ar-Ge Derneği onursal başkanı Prof. Dr. Ali Seyyar, maneviyatsız sosyal hizmet uygulamalarının insanın mutluluğuna sınırlı derecede katkı sağladığını asıl saadetin manevi yaklaşımlarla ancak mümkün olabileceğini söyledi. Öğrencilerin dikkatle dinlediği konferansta manevi sosyal hizmet ilkelerinin temel esasları tanıtıldı ve musibetlerle nasıl baş edilebileceği ile ilgili asr-ı saadetten örnekler verilerek gerçek huzurun yolları gösterildi. Prof. Dr. Ali Seyyar, konuşmasında sosyal hayatta başarılı olmanın ve olumsuzluklarla manevi yönden mücadele edebilmenin sırrını “2 + 4 T” formülüyle açıklayarak formülüne şu şekilde izah getirdi: “Her türlü hastalığa, sakatlığa ve olumsuzluğa karşı Tedbir ve Tedavi almak kaçınılmazdır. Bu iki yaklaşımla her türlü riskten uzak kalmak veya yeniden rehabilite olmak mümkündür. Ancak bazen bu iki yaklaşıma rağmen insan yine de istemese bile bazı sorunlarla karşılaşabilir. Bu durumda eğer tıbbi tedavi ve terapi yolları insana bir çare sunmuyorsa insan yine de çaresiz değildir. Manevi kaynaklarımıza sarılarak Teslimiyet, Tevekkül, Tahammül ve Teşekkür şuurunu geliştirerek insan ruhuyla barışık hale gelebilir. Bu dört T formülünü harmanladığınızda ortaya bir tek T Formülü ortaya çıkar, o da Takva’dır. Takva çizgisinde yaşayan bir insan Peygambere manen çok yakın olacağından O’nun bereketinden feyiz alacak ve gerçek saadete erişecektir”. Program sonrası Prof. Dr. Ali Seyyar’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahri Bayıroğlu tarafında bir şükran plaketi hediye edilmiştir.

Ağrı Üniversitesi Rektürü İle Görüşme ve Engelli Bakım Bölümünün Açılışı

Prof. Dr. Ali Seyyar aynı gün Ağrı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrfan Arslan tarafından da makamında kabul edilmiştir. Rektör Prof. Dr. İrfan Arslan, Prof. Dr. Ali Seyyar’a Ağrı’ya gelmesinden dolayı ve 2 yıllık yeni bir eğitim programı olan ENGELLİ REHABİLİTASYONU VE BAKIMI bölümünün açılmasında Ağrı Üniversitesine yapmış olduğu bilimsel katkılarından dolayı özel olarak teşekkür ederek bu husustaki memnuniyetini ifade etmiştir. Bu bölümün açılmasında Prof. Dr. Ali Seyyar, Ağrı Üniversitesinin talebi üzerine gerekçeli izahlar ve bilgiler içeren bir rapor hazırlamış ve YÖK tarafından kabul görülmesinde yardımcı olmuştur. Gelecek eğitim döneminde yeni bölüme öğrencilerin alınacağı ve Türk sosyal sigortalar sisteminde yeni oluşturulacak sosyal bakım sigortasında teminat altına alınmak istenen profesyonel bakım hizmetlerinin bu bölümden mezun olan bakım elemanlarından sağlanacağı belirtilmektedir. Bu bölümde özürlü hakları ile ilgili derslerin Prof. Dr. Ali Seyyar tarafından verileceği tahmin edilmektedir.

 

Foto: (Soldan sağa): Ağrı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrfan Arslan ve Sosyal Ar-Ge Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ali Seyyar.

 

Foto: Konferans sonrası Ağrı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahri Bayıroğlu, Prof. Dr. Ali Seyyar’a bir şükran plaketi verirken.