Manevi Bakım Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi Kurucuları

 

AV. ARZU BESİRİ

15.03.1980 yılında Tebriz' de doğdum. 5,5 yaşında ilkokula başladım. Orta okul ve lise öğrenimimi başarıyla tamamladım. 1998 yılında Marmara üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Hazır Giyim programından mezun oldum.

2000 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdim. 3. sınıfa geçmişken ve hiçbir sağlık problemim yokken baş ağrısına bağlı Ağustos 2002' de avm yani beyin kanaması geçirdim.2 ayı yoğun bakımda olmak üzere hastanede geçirdiğim 21 ayın, sekiz ayında yatakta tedavi gördüm. Üç beyin operasyonu geçirdim. Bir yıl boyunca konuşamadım, iletişimimi işaretlerle dile getirdim. Nefes almam için treakostami takıldı. Bir yıl boyunca midemden gastrostomiyle beslendim. Hala konuşma, yazma ve çift görme zorluğu çekiyorum. Hayatımı tek başıma idame ettirebilmek için düzenli spor yapıyor ve yüzüyorum. Dengem bozuk olduğu için tek başıma yürümüyorum, aslında yürüyebiliyor fakat düşüyorum. Daha tek başıma merdiven inip çıkamıyorum ve sol tarafım felç, sol elimi kullanamıyorum. Yavaş ama iyileşiyorum.

2004' de hastaneden çıktıktan sonra 2006 yılında Hukuk Fakültesini bitirerek, 2 yıl önce avukatlık ruhsatını aldım fakat çalışmıyorum. Gönüllü olarak engelli haklarıyla ilgili çalışmalar yapıyor, makaleler ve yazılar yazıyorum. Halen Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde İnsan Hakları Programında yüksek lisans yapmaktayım.

Türkiye Barolar Birliği dergisinde Temmuz 2009’ da yoksulluk ekseni üzerinde engellilerin eğitimi ve Güncel Hukuk dergisinde Eylül 2009’ da ötekilerin cinselliği adlı yayınlanmış iki makalem var. Ayrıca www.sosyalhizmetuzmani.org ve www.sosyalsiyaset.net da yazmaktayım.